3 Mart 2014 Pazartesi

Wrtwg in Zurich !

Benim birbirinden güzel 3 tane arkadaşım,kızkardeşim var.Hayatta sahip olabileceğim en iyi dost ve kardeş onlar.Hal böyle olunca onlarsız bir tatil düşünmek imkansız olabiliyor hatta belli bir süre sonra tatil denilince aklıma direkt onların gelmesi kaçınılmaz !
Geçenlerde bir Zürih'e gidelim dedik öyle bi yola çıktık kendimizi 3-4 gün için Zürih'de bulduk. Zürih'de herkes,her şey,her yer sakin! Kafa dinlemek isterseniz Zürih'e gitmelisiniz derim.Hatta bazen öyle ki gittiğiniz cafeyi bir an kütüphane sanabiliyorsunuz.Kızlarla bu konuda aynı fikirde olamadık yani ben biraz Zürih'i sevdim gibi.Şehir de çok fazla müze ve turistik yerler aramayın.Zaten olan müzelere de biz gitmedik o yüzden müze hakkında söyleyebileceğim pek bir şey yok :) Şehrin öyle çook bir tarihi olayı yok ama değişik bir havası var ondan şüpheniz olmasın.Havanın soğukluğuna gelirsek hatrını ciddi anlamda sayabiliriz.Burası biraz pahalı bir şehir.Açıkcası Zürih'e gittiğinizde CHF'yi TL'ye vurduğunuz an da yutkunabilirsiniz ama ne yazık ki burası İsviçre! Mesela taksiye binip 10-15 dakikalık bir mesafeye 65 chf verebilirsiniz bu da türk parasına vurduğunuzda 160 tl civarı bir miktara denk geliyor o yüzden hiç sıkıntı etmeyin bu fiyat burada normal.Ulaşıma gelince,burada ulaşım modern tramvaylarla sağlanıyor.Hemen hemen istediğiniz her noktaya tramvayla ulaşım sağlayabiliyorsunuz.Onun dışında otobüsleri kullanabilirsiniz tabi ama biz hiç kullanmak zorunda kalmadık.Ayrıca bu ülkede demir yolu inanılmaz bir şekilde gelişmiş.İstediğiniz yakın şehirlere rahatlıkla trenle ulaşım sağlayabiliyorsunuz.
Biniş kartlarınızı da tramvay duraklarından kredi kartı veya parayla alabilirsiniz.Mümkün olduğunca kaçak binmemeye çalışın çünkü arada kontrol eden memur amcalara,teyzelere denk gelebilirsiniz!
Yemeye,içmeye gelince buranın en bilindik yiyeceği hiç kuşkusuz Fondüe ancak öyle gittiğiniz her adım başı cafede,restaurantda fondüe bulunmuyor.Bizim Zürih'de geçireceğimiz gün sayısı az olduğu için kapı kapı Fondüe'cü arayamadık ancak şansımıza döneceğimiz gün karnımızı bir güzel doyurduktan sonra bir Fondüe yapan restaurantın önünden geçtik ama tok olduğumuz ve formumuzu korumak için yememeyi tercih ettik:) Zürih'in aklımda kalan en güzel tatlarından biri son gün yediğimiz muhteşem ötesi cupcakeler oldu.O cupcakeleri yedikten sonra buradakiler insana bir ağır,bir klasik geliyor.Ama Zürih'de Spitalgasse'de bulunan Affair Cupcake'i mutlaka ziyaret etmeli ve özellikle Marilyn Monroe adlı cupcakei denemelisiniz ! Şu hayatta tadı damağımda kalan şeylerden biri de hiç kuşkusuz bu cupcake oldu.
Gelelim yakın şehirlere...Biz Zürih'de 3 gün kaldık ama inanın 1 haftaya bedeldi.Böyle kısa günlü tatillerde herşeyi sıkıştırmak isteyince 3 gün oluyor size 1 hafta.Sadece 1 gün-cük- boyunca bir sürü şehir gezdik.Montrö,Lozan,Neuchatel,Bern...Tabi bunları öyle ince ayrıntılarına,yerlerine kadar gezemedik ama gördük.Aralarında en fazla Lozan'ı gezme şansını yakaladık ki çok da iyi oldu çünkü Lozan görülmesi gereken çok ama çok güzel bir yer.Günün sonunda Lozan sayesinde büyülenmiş,Bern sayesinde hayal kırıklığına uğramıştık -gördüğümüz kadarıyla-.Lozan gerçekten modern,tarihi havası Zürih'e göre daha fazla olan kısacası insanı anlamsız bir şekilde büyüleyen bir şehir.Şehrin yapısı; ara sokaklar yokuşlu,sağlı sollu birçok markanın mağazaları,tepede bir kilise,temiz,düzenli,büyüleyici...Ama şu an fotoğraflarıma göz atarken aslında en çok fotoğraf çekmem gereken yerde az fotoğraf çektiğimi görünce üzüldüğümü söylemeden geçemeyeceğim.
Bu arada bu yazı da bahsedilmesi gereken en önemli şey hiç kuşkusuz ÇİKOLATA :) Çikolatasız bir İsviçre düşünebilir misiniz? Tabiki hayır!
İsviçre'nin geneli için bahsedebileceğim hatrı sayılır iki çikolatacı oldu.Biri Lozan'da bulunan eski bir çikolatacı olan ve dükkanın da bu çikolatacının eski olduğunu kanıtlayan görüntüsüyle butik çikolatacı Blondel ve bir diğeri ise isim yapmış ve daha çok bilinen Laederach.
Hadi gelin şimdi de biraz blog yazımızı görsellerle güçlendirelim.
Umarım keyifle okumuşsunuzdur.Görüşmek üzere :)


  Notre Dam Katedrali'nin bulunduğu tepeden Lozan görüntüsü 
Lozan Meydan'daki Adalet Çeşmesi

 Lozan'da yılbaşı için süslenmiş bir otel

Aşağıda ise sadece Zürih' e ait fotoğrafları bulabilirsiniz :

1 yorum:

  1. yaaaaa daha güzel anlatılamazdı, çok güzel olmuş:)
    #wrtwg

    YanıtlaSil